Artykuł

Rewolucyjne odkrycie w dziedzinie półprzewodników

Nowa technologia opracowana przez naukowców z Georgia Institute of Technology obiecuje rewolucję w dziedzinie elektroniki, umożliwiając produkcję mniejszych i szybszych urządzeń oraz zwiększenie mocy obliczeniowej komputerów. Zespół, pod kierownictwem profesora Waltera de Heera, skoncentrował się na grafenie, materiale o trwałych właściwościach przewodzenia prądu. Długoletnie prace zaowocowały stworzeniem grafenu epitaksjalnego, który łącząc się z węglikiem krzemu wykazując unikalne właściwości półprzewodnikowe.

Przełomowym momentem było pokonanie braku przerwy energetycznej w grafenie, co naukowcy osiągnęli poprzez doping, czyli umieszczenie atomów oddających elektrony na powierzchni grafenu. Mierzenia wykazały, że półprzewodnik grafenowy ma aż 10 razy większą ruchliwość niż tradycyjny krzem, co oznacza szybsze obliczenia. De Heer porównuje to do jazdy po autostradzie zamiast po żwirowej drodze.

Odkrycie to otwiera nowe możliwości, zwłaszcza w dziedzinie obliczeń kwantowych. Komputery kwantowe, będące obecnie najbardziej zaawansowanymi, mogą rozwiązywać problemy w czasie znacznie przekraczającym obliczenia komputerów tradycyjnych.

Wprowadzenie tej technologii może stanowić kolejny kamień milowy w historii elektroniki, podobnie jak było to w przypadku lamp próżniowych czy krzemu. De Heer podkreśla, że grafen zrewolucjonizuje świat technologii, otwierając drogę do nowych, niezwykłych możliwości.

Więcej infomracji pod tym linkiem: Naukowcy stworzyli półprzewodnik z grafenu. „To jak wynalezienie samolotu” – Forsal.pl